S

Czym jest WordPress? W istocie WordPress to najprostszy i najpopularniejszy sposób na stworzenie własnej strony internetowej lub bloga. W rzeczywistości WordPress obsługuje ponad 40% wszystkich stron internetowych w Internecie. Tak – więcej niż co czwarta odwiedzana witryna jest prawdopodobnie obsługiwana przez WordPress.

Na nieco bardziej technicznym poziomie WordPress jest systemem zarządzania treścią o otwartym kodzie źródłowym na licencji GPLv2, co oznacza, że ​​każdy może używać lub modyfikować oprogramowanie WordPress za darmo. System zarządzania treścią to w zasadzie narzędzie, które ułatwia zarządzanie ważnymi aspektami witryny – takimi jak treść – bez konieczności znajomości programowania.

Efektem końcowym jest to, że WordPress sprawia, że ​​budowanie strony internetowej jest dostępne dla każdego – nawet dla osób, które nie są programistami.

Jakie rodzaje stron internetowych może tworzyć WordPress?

Wiele lat temu WordPress był przede wszystkim narzędziem do tworzenia bloga, a nie bardziej tradycyjnych stron internetowych. Jednak od dawna to nieprawda. W dzisiejszych czasach, dzięki zmianom w kodzie podstawowym, a także ogromnemu ekosystemowi wtyczek i motywów WordPress, możesz stworzyć dowolny rodzaj strony internetowej za pomocą WordPressa .

! Dzięki WordPress możesz tworzyć:

 • Strony firmowe
 • sklepy eCommerce
 • Blogi
 • Portfele
 • CV
 • Forum
 • Portale społecznościowe
 • Witryny członkowskie
 • … prawie wszystko, co możesz wymyślić.

Oto jak zainstalować WordPress

Jaka jest różnica między WordPress.org a WordPress.com?

Czym jest WordPress? Strona główna WordPress.org

Samoobsługowa strona główna WordPress.org

Omówiliśmy różnicę pomiędzy WordPress.com i WordPress.org w szczegółach dużo więcej, ale tutaj jest krótka wersja:

 • WordPress.org , często nazywany WordPress z własnym hostingiem , to bezpłatne oprogramowanie WordPress o otwartym kodzie źródłowym, które możesz zainstalować na własnym hoście internetowym, aby stworzyć witrynę, która jest w 100% Twoja.
 • WordPress.com to płatna usługa nastawiona na zysk, obsługiwana przez oprogramowanie WordPress.org. Jest prosty w użyciu, ale tracisz wiele z elastyczności samohostowanego WordPressa.

W większości przypadków, gdy ludzie mówią „WordPress”, mają na myśli WordPress z własnym hostingiem dostępny na WordPress.org. Jeśli chcesz naprawdę posiadać swoją witrynę, WordPress.org z własnym hostingiem jest prawie zawsze najlepszą opcją.

Wszystko, co musisz zrobić, aby rozpocząć korzystanie z WordPressa z własnym hostingiem, to kupić hosting i domenę.

Potrzebujesz błyskawicznie szybkiego, bezpiecznego i przyjaznego programistom hostingu dla witryn swoich klientów? Kinsta została stworzona z myślą o programistach WordPress i zapewnia mnóstwo narzędzi oraz potężny pulpit nawigacyjny.

Kto stworzył WordPressa i jak długo istnieje?

WordPress został stworzony jako samodzielny projekt w 2003 roku, jako odgałęzienie poprzedniego projektu o nazwie b2/cafelog .

WordPress jest oprogramowaniem typu open source, więc obecnie jest tworzony przez ogromną społeczność współpracowników. Ale jeśli mielibyśmy prześledzić początki WordPressa do jego korzeni, jego pierwotnym stworzeniem była współpraca Matta Mullenwega i Mike’a Little’a.

Od tego czasu Matt Mullenweg stał się w dużej mierze twarzą WordPressa. Jest także założycielem Automattic, firmy stojącej za płatnym serwisem WordPress.com.

Historia WordPress między jego powstania jako blog platformy w 2003 roku i dziś jest długa …

Ale wystarczy powiedzieć, że WordPress posunął się naprzód i dzięki swoim współpracownikom i ogromnej społeczności stał się najpopularniejszym rozwiązaniem do tworzenia wszelkiego rodzaju stron internetowych.

Kto korzysta z WordPressa?

WordPress jest używany przez osoby prywatne, duże firmy i wszystkich pomiędzy! Od razu korzystamy z WordPressa! Tak więc ta sama witryna, którą właśnie przeglądasz, jest obsługiwana przez WordPressa. Wiele innych znanych podmiotów również korzysta z WordPressa. Oto kilka naszych ulubionych przykładów:

Whitehouse.gov

Oficjalna strona whitehouse.gov jest obsługiwana przez WordPress:

Whitehouse.gov jest obsługiwany przez WordPress

Whitehouse.gov jest obsługiwany przez WordPress

Microsoft

Microsoft używa WordPressa do zasilania swojego oficjalnego bloga. Wykorzystuje również WordPress do zasilania blogów dla określonych produktów, takich jak Windows i Skype:

Microsoft używa WordPressa do zasilania swojego oficjalnego bloga

Rolling Stones

Nawet znane zespoły uwielbiają WordPressa! Witryna The Rolling Stones jest w całości obsługiwana przez WordPress:

Witryna zespołu Rolling Stones korzysta z WordPress

Witryna zespołu Rolling Stones korzysta z WordPress

Dlaczego warto korzystać z WordPressa?

Ok, więc ponad 40,0% wszystkich witryn w Internecie korzysta z WordPressa, w tym tak znane podmioty, jak Biały Dom i Microsoft.

Ale co o tobie? Dlaczego warto korzystać z WordPressa?

Cóż, bez względu na to, jaki rodzaj witryny chcesz stworzyć, istnieje wiele powodów, aby korzystać z WordPressa . Oto niektóre z największych:

WordPress jest darmowy i open source

Jedną z największych zalet WordPressa jest to, że jest to bezpłatne oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym. Chociaż będziesz musiał trochę zapłacić za hosting, nigdy nie będziesz musiał płacić tylko za korzystanie z oprogramowania WordPress , co nie ma miejsca w przypadku alternatyw, takich jak Squarespace .

Poza tym możesz również znaleźć wiele wtyczek i motywów o otwartym kodzie źródłowym, które zmienią wygląd i działanie Twojej witryny. Mówiąc o….

WordPress jest rozszerzalny

Nawet jeśli nie jesteś programistą, możesz łatwo modyfikować swoją witrynę dzięki ogromnemu ekosystemowi motywów i wtyczek WordPress:

 • Motywy – przede wszystkim zmieniają wygląd Twojej witryny.
 • Wtyczki – przede wszystkim zmieniają sposób funkcjonowania Twojej witryny. Wtyczki mogą być czymś małym, jak formularz kontaktowy , lub ogromnym, jak tworzenie sklepu ecommerce.

Obecnie istnieje ponad 50 000 darmowych wtyczek WordPress i 5000 darmowych motywów WordPress , a także mnóstwo opcji premium. To znaczy – masz wiele możliwości wyboru! Oto starannie dobrana lista najlepszych wtyczek WordPress .

WordPress jest łatwy w instalacji

Myślisz, że musisz być geniuszem technicznym, aby stworzyć własną stronę internetową? Pomyśl jeszcze raz! Jeśli możesz kliknąć kilka przycisków, możesz zainstalować WordPress na swojej stronie.

Obecnie większość hostów internetowych:

 • Daj Ci dedykowane narzędzia, które sprawiają, że proces instalacji jest bardzo przyjazny dla początkujących.

Utwórz nową witrynę WordPress w Kinsta.

Utwórz nową witrynę WordPress w Kinsta.

Czy mogę zainstalować WordPress na moim komputerze osobistym?

Absolutnie! Istnieje kilka dobrych powodów, dla których warto zainstalować WordPress na komputerze lokalnym. Budujesz nową witrynę od zera, instalujesz nowy motyw lub wtyczkę lub po prostu chcesz mieć bezpieczną przestrzeń do eksperymentowania z istniejącą witryną, bez obawy, że ją zepsujesz.
W takim przypadku zalecamy bezpłatne narzędzie o nazwie DevKinsta które pozwala zainstalować WordPress na komputerze Mac lub PC.

WordPress jest elastyczny

Już o tym poruszyliśmy, ale WordPress jest świetny, ponieważ pozwala tworzyć praktycznie każdy rodzaj witryny. Co więcej, Twoja witryna może ewoluować razem z Tobą.

Chcesz dodać forum do swojej istniejącej witryny WordPress? Żaden problem – po prostu zainstaluj wtyczkę bbPress ! Chcesz dodać sieć społecznościową? Bez obaw! Wystarczy skorzystać z wtyczki BuddyPress.

Nigdy nie jesteś ograniczony do określonego zestawu funkcji – zawsze możesz się dostosowywać i ewoluować.

Dlaczego SEO jest ważne dla marketingu?

SEO to podstawowa część marketingu cyfrowego, ponieważ ludzie przeprowadzają biliony wyszukiwań każdego roku, często w celach komercyjnych, aby znaleźć informacje o produktach i usługach. Wyszukiwarka jest często głównym źródłem ruchu cyfrowego dla marek i uzupełnia inne kanały marketingowe. Większa widoczność i wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania niż konkurencja może mieć istotny wpływ na wyniki finansowe.

Jednak wyniki wyszukiwania ewoluowały w ciągu ostatnich kilku lat, aby zapewnić użytkownikom bardziej bezpośrednie odpowiedzi i informacje, które z większym prawdopodobieństwem zatrzymają użytkowników na stronie wyników zamiast kierować ich do innych witryn.

Pamiętaj też, że funkcje takie jak wyniki rozszerzone i panele wiedzy w wynikach wyszukiwania mogą zwiększyć widoczność i dostarczyć użytkownikom więcej informacji o Twojej firmie bezpośrednio w wynikach.

Podsumowując, SEO jest podstawą holistycznego ekosystemu marketingowego. Gdy zrozumiesz, czego chcą użytkownicy Twojej witryny, możesz wdrożyć tę wiedzę w swoich kampaniach (płatnych i bezpłatnych), w witrynie, w usługach społecznościowych i nie tylko.